3D tisk

Vyrábíme (si) budoucnost.

Kdysi se ve sci-fi knížkách objevoval vynález, o kterém se mluvilo jako o replikátoru – stroji, schopném vytvořit vše, na co si vzpomenete. Tato představa se nedávno začala naplňovat právě díky technologii 3D tisku. Domácí 3D tiskárnu dnes seženete pod dvacet tisíc a jen pár kliknutí vás dělí od tisíců šablon, díky kterým můžete ihned začít tisknout. Možnosti jsou téměř nekonečné – od malých hraček a doplňků pro domácnost, až po pokročilá zařízení nebo součástky velkých strojů. Mnoho odborníků je přesvědčeno, že 3D tisk je jedním z největších vynálezů v dějinách lidstva a přirovnávají ho k vývoji knihtisku ve středověku nebo parního stroje o pár století později.

Ale co je vlastně 3D tisk? Je to proces, při kterém se z digitální předlohy (3D modelu) vytváří fyzický model. A je to proces aditivní, což znamená, že se (narozdíl od obráběcích strojů, kde se z celistvého bloku materiál odebírá) materiál přidává. Představte si tedy něco jako točenou zmrzlinu, jen z materiálu, ze kterého je možné postavit panelák. 🙂

Nejlepší vlastností 3D tiskáren je to, že s jejich pomocí lze vytvořit téměř cokoli. I když třeba nechcete vlastnit 3D tištěné superauto, s výsledky 3D tisku se můžete setkat běžně, například:

v lékařství

v automobilovém průmyslu

v leteckém průmyslu

ve vědě a vzdělávacích institucích

v drobné výrobě a kutilství

Je zřejmé, že 3D tisku bude patřit budoucnost. Nebo alespoň její výrobní část. A je pravděpodobné, že do deseti let budou 3D tiskárny běžnou součástí domácnosti jako mikrovlnka nebo počítač. My v Calliditas vidíme ve 3D tiskárnách nejen ukázku běžně dostupné technologie budoucnosti, ale také skvělou zábavu a způsob, jak v mladých lidech rozvíjet tvořivost. Co třeba stylový kryt na sluchátka? Držák na telefon? Žádný problém. Pod odborným vedením si studenti sami vyrobí něco, na co se dá sáhnout.

Close Menu